ІСТОРІЯ ЗАКЛАДУ
Важливою подією в житті школи було створення музею бойової слави 293-ї та 66-ї Полтавської стрілецької дивізії. Керівником пошукової роботи був учитель військової підготовки Владлен Павлович Лампель.
У 1990 році здійснено капітальний ремонт школи і збудовано їдальню (директор Нелін Сергій Васильович), а в 2007 році (директор Плахотнікова Галина Дмитрівна) її було реконструйовано. Ошатний інтер’єр, смачні страви і гостинність працівників їдальні закликають кожного: Завітай до «Самобранки», Тут дають смачні сніданки.
У 2003 році школі було присвоєно ім’я Героя Радянського Союзу Миколи Семеновича Нестеровського, і вже 5-й рік школа носить його ім’я.
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 19 з 25.08.2004 року перейменована в Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 19 ім. М.С. Нестеровського м. Суми Сумської області (наказ № 98 від 25.08.2004 року).
Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 19 ім. М.С. Нестеровського м. Суми Сумської області з 31.12.2009 року перейменована в Комунальну установу Сумську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 19 ім. М.С. Нестеровського м. Суми Сумської області (наказ №739 від 31.12.2009 по управлінню освіти і науки).
Комунальна установа Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №19 ім. М.С. Нестеровського м. Суми Сумської області зміни найменування на Сумський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 19 ім. М.С. Нестеровського Сумської міської ради ( наказ від 13.04.2018 № 296 по управлінню освіти і науки).
Сумський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №19 ім. М.С.Нестеровського змінив найменування на Сумський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 19 Сумської міської ради (наказ від 03.03.2022 № 67 по управлінню освіти і науки).
Як усе починалося…
30-ті роки минулого століття... До Сум з візитом приїздить міністр харчової промисловості Анастас Іванович Мікоян. Під час відвідування рафінадного заводу працівники звернулися з проханням відкрити в мікрорайоні школу. Мікоян розпорядився в стислі строки збудувати на території заводу школу і клуб. У 1936 році школа вперше відкрила свої двері.
Після визволення нашого міста від німецько-фашистських загарбників у 1943 році в школі був влаштований шпиталь. У 1945 році після закінчення Великої Вітчизняної війни школа відкрила свої двері для хлопчиків і існувала як чоловіча школа.
Директори
1. 1936 – 1941– Прицкер Леонід Маркович
2. 1945 – 1950 – Коноваленко Іван Федорович
3. 1950 – 1957 – Порічанський Іван Йосипович.
4. 1957 – 1959 – Сіденко Василь Пилипович
5. 1959 – 1963 – Сімоновська Ніна Миколаївна
6. 1964 – 1973 – Тімашов Олексій Іванович
7. 1973 – 1982 – Петренко Олексій Дмитрович
8. 1982 – 1987 – Щербак Надія Григорівна
9. 1987 – 1996 – Нелін Сергій Васильович
10. 1996 – 2001 – Вечірка Володимир Васильович
11. 2001 – 2005 – Островський Геннадій Миколайович
12. 2005 – 2006 – Стецьков Валентин Юрійович
13. 2006 – 2008 – Плахотнікова Галина Дмитрівна
14. 2008 –2010 - Бабенко Лідія Миколаївна
15. 2010 - 2021 - Скляр Віра Миколаївна
16. 2021- ,,, - Сюркало Богдан Іванович
Школа пишається своїми вчителями-«легендами»: Самородська А.С., Кононенко З.А., Золотарьова О.М., Гаркавенко К.В., Шапаренко М.П., Слєсарська В.Г., Гула В.П., Скорик В.М., Тімашова І.Ф., Савчук А.М., Гладенко З.І., Ризванюк Н.І., Рузе А.І., Дьомін Є.А., Святченко В.Г., Полякова О.В., Лампель В.П., Зимогляд М.А., Полякова З.С., Якубанець Л.П., Рибакова О.О., Марченко Т.В., Громаков О.В.
Школа пам'ятає
Шкільний експедиційний загін «Абрис» брав участь у Всеукраїнських краєзнавчих експедиціях «Краса і біль України», «100 чудес України», «Історія міст і сіл України». Гуртківці беруть участь у змаганнях зі спортивного орієнтування та техніки туризму і неодноразово ставали їх призерами та переможцями.
Фольклор
увійшов у життя ЗОШ № 19 у 1998 р. Активно його впроваджувати почала вчитель української мови і літератури А. Д. Дмитренко. На той час вона була класним керівником 5 класу й зі своїми учнями проводила вечорниці, у яких діти з задоволенням брали участь. Кожного року Алла Дмитрівна проводить щедрування, засівання під час новорічних свят.
Традиції школи
Школа – це мікромодель суспільства. Тож від неї залежить якою буде Україна XXI століття. Розуміючи вимоги сьогодення, педагогічний колектив школи оновлює зміст, форми і методи виховного процесу, ставлячи метою формування високоінтелектуальної, духовно багатої особистості, якій притаманні почуття незалежності, національної самосвідомості, власної гідності. І хоча ідеалу в природі не існує, але ми до нього прагнемо. Шляхів удосконалення виховання особистості багато. Відносини між вчителями й учнями базуються на взаємоповазі, доброзичливості, відвертості, довірі, толерантності. Головною проблемою, над якою працює школа, є ефективна соціалізація учнів через систему виховної роботи. Важливими завданнями адміністрація закладу вважає пошук обдарованих дітей, узагальнення та вивчення передового досвіду, впровадження в практику роботи інноваційних освітніх технологій навчання й виховання.
Випускники
Багатство кожної школи – її випускники. У їхніх долях відображається історія країни.
Цікавим в історії випускників школи був 1958р. Школу залишав дивний талановитий клас, яким керував В.І. Талденко, учитель від Бога.
Післявоєнні учні не знали телебачення, тому із задоволенням брали участь у художній самодіяльності. У школі – новобудові спочатку багато чого не вистачало, не було актового залу зі сценою.
Потім читав свої вірші Валентин Фірстенко (в майбутньому секретар Сумського міському КПРС).
Сильним красивим голосом співав Костя Смирнов (в майбутньому соліст Ансамблю пісні і танцю Радянської армії).
Вадим Іванович Талденко, «педагог з крилатою душею». У 1940р. він вступив до Чугуївського військового училища. За плечима у Вадима Івановича війна, педінститут ім. А.С.Макаренка, 39 років роботи в школі вчителем історії, географії, суспільствознавства. У свої 85 років він є автором двох книг «Суми педагогічні» і «Суми історичні». В.І.Талденко щиро вірить, що від того, якою є школа, залежить яким буде народ.
Валентина Таран закінчила школу в 1966 році зі срібною медаллю. Потім був Сумський педінститут. Зараз вона працює вчителем української мови в Сумській школі №2. Віктор Косарів під час служби в армії був радистом ППО на Чукотці; працював на руднику в Норільську.
Серед випускників 70-80-х років також багато людей, що віддано служили і служать Батьківщині. Це В’ячеслав Чорноус (1984 р.), який служить у Російській армії і є командиром підводного човна на Тихоокеанському флоті. Життя одного з випускників, Володимира Сєдого трагічно обірвалося поблизу іракського міста Ес - Сувейри під час участі у миротворчій операції. У школі назавжди збережеться пам’ять про нього. 90 - ті роки подарували школі учасницю Олімпійських ігор з ковзанярського спорту Світлану Константинову. Світлана займалася спортом спочатку в Сумах, потім у Києві. Була переможницею обласних та Всеукраїнських змагань. Гідно захищала Світлана честь України на Олімпіадах в Лілі-Хамері та Нагано. Її сестра Надія грала в Чернігівській команді «Легенда». Зараз Світлана Константинова-Йонсен та Надія Константинова-Стуберуд мешкають у Норвегії, мають родини.
Серед випускників 90-х років багато талановитих людей, які принесли користь суспільству. Це лікарі, вчителі, інженери, викладачі, актори. Історію школи прикрашають кандидат філологічних наук Світлана Шестакова, кандидат технічних Едуард Колісніченко, актриса ТЮГу Наталія Моринець, лікар-алерголог Наталія Андрущенко, лікар-невропатолог Світлана Іванченко, головний спеціаліст по благоустрою міста управління архітектури Наталія Семенченко, журналіст республіканського телебачення, каналу СТБ «Вікна» - Ситник Маргарита.
Випускник 2008р. Лазаренко Олександр був неодноразовим переможцем І, ІІ, ІІІ туру та учасником ІV туру Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії.