top of page

Звіт

про оновлення освітнього середовища в початковій школі

Сумського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 19

ім. М. С. Нестеровського Сумської міської ради

 

          Для забезпечення роботи початкової школи в нових умовах було облаштовано три кабінети початкової ланки та кабінет англійської мови.

         Всі кабінети мають сучасні меблі та обладнання для вчителя: стіл, шафи, ноутбук, ламінатор, принтер, дошки Inboard. Є підключення до мережі Інтернет. Але, через брак коштів, в кабінеті 1 класу відсутній проєктор для дошки Inboard.

         В усіх кабінетах одномісні парти. Вони мають заокруглення та зручні кріплення для рюкзаків. В кабінетах 1 та 3 класу передбачена нижня поличка для особистих речей. Згідно вимог до шкільних меблів Нової української школи, парти у 1 класі можуть регулюватися.

         Повністю замінені шафи в кабінеті англійської мови. Вони спокійних помаранчево-зелено-синіх кольорів з відкритими нішами для складання рюкзаків та зберігання роздаткового матеріалу для учнів.

         Усі навчальні кабінети паспортизовані.

         Для проведення ранкових зустрічей в кожний клас закуплені м’які меблі та килимки. Але через карантинні обмеження килимки у 2020-2021 році не використовувались. М’які меблі учні із задоволенням використовують на перервах. Вони самостійно будують собі простір для відпочинку і обміну враженнями. Також використовують їх в технології «Щоденні 5»  для читання з комфортом.

         У кожному класі передбачені мобільні стенди, де учні щодня поновлюють інформацію про день тижня, вчителі призначають помічників.

         В коридорі закладу, біля кожного кабінету початкової школи розміщений інформаційний куточок для батьків та коркові дошки для учнівських робіт та робіт для спільної сімейної творчості.

         Пам’ятаючи про те, що в класах НУШ має функціонувати кожна деталь, батьки учнів 1 класу створили грифову дошку, яка дає можливість учням малювати на одній із стін класу.

         Інші стіни по класам задіяні під демонстрацію творчих робіт учнів, стіну слів, правила класу, визначення настрою, галявину ввічливих слів тощо.

         У кожному класі створені свої осередки:

1-А: ігровий осередок, осередок дослідів, читацький осередок, осередок творчості, осередок вчителя;

2-А: ігровий осередок, осередок дослідів, читацький осередок, осередок творчості, осередок вчителя;

3-А: зона новин, зона тиші, зона вчителя, зона відкриттів, дослідницька зона, зона відпочинку, зона навчально-пізнавальної діяльності.

         Протягом трьох років закладом для НУШ було  закуплено дидактичне обладнання та роздатковий матеріал.

         Найбільш уживаним виявився математичний планшет, за допомогою якого учні швидко зрозуміли поняття  «чотирикутник» і що це не обов’язково квадрат і прямокутник. Також планшет - корисна сенсорна зарядка для пальчиків дитини, яка розвиває дрібну моторику рук, дає можливість самостійно вигадувати зображення, а отже, розвиває фантазію і творчий потенціал учнів. Також це гарний пристрій для розслаблення і зняття фізичного і психологічного напруження у дітей.

         Демонстрація колекцій насіння, плодів, грунтів, деревини, рослин дає можливість учням власноруч потримати зразки з колекції, близько розглядати їх структуру, навчитися співставляти і порівнювати дані.

         В кожному класі є лабораторний набір для дослідів, який використовується на уроках ЯДС і в дослідницькому осередку. За його допомогою учні вирощували цибулю, квасолю, проводили досліди з гілочками смородини, верби, вчились фіксувати результати, формулювати власні висновки.

         Справжнім помічником в роботі вчителя стали математичні терези, за допомогою яких і на уроці, й індивідуально з окремими учнями учитель наочно міг пояснити додавання і віднімання в межах 10, склад числа. А використовуючи технологію «Щоденні 3», учні один одному могли пояснити і практично зрозуміти, що 4 це і 3+1, і 2+2.

         З інструментів та обладнання для навчальної діяльності були придбані і стали постійно вживаними:

-  Мікроскопи (для вивчення будови листя, покривних поверхонь цибулі та апельсину, бруду у воді).

-  Терези (зважувались надута та ненадута повітряна кулька, вимірювалась вага різних предметів, об’м різних рідин).

-  Телурій (учні не тільки вивчали поняття дня і ночі, але і самі могли це зробити).

-   Синтезатор (допомагає ознайомити учнів з електронною музикою, електроінструментами, розпізнавати на слух їх звучання і, звісно ж, самим грати).

-   Музичні інструменти (для слухання різних тембрів шумових інструментів, використання в іграх «Повтори ритмічний малюнок», «Грай як я»).

-   Ляльковий театр (для відтворення емоцій персонажів казок, байок тощо, опис власних почуттів від виконання ролі з позиції учасника драматизації, зосереджуючи увагу на тому, наскільки обрані інтонації допомагали створити образ).

Для дистанційного навчання незамінною стала документ-камера, яка полегшила вчителям демонстрацію малюнків, математичних рівнянь, правопису літер, виконання аплікацій тощо. Була використана на уроках ЯДС, української мови, математики, образотворчого мистецтва, трудового навчання, англійської мови.

Розвиток логічного мислення, творчих здібностей, уяви відбувався також за допомогою конструкторів. Закладом були придбані магнітні конструктори. Вони допомогли учням зрозуміти відмінності між квадратом і кубом, познайомити з просторовими фігурами та поняттям «розгортка». Використовували на уроках математики, інформатики. Також на уроках ЯДС і ГПД та на перерві учні самостійно створювали транспортні засоби, гойдалки, роботів.

Конструктор «6 цеглинок» - це не тільки творче мислення та веселі завдання. Це і швидкий спосіб перевірки завдань на уроці та визначення  емоційного стану дитини.

Конструктор Lego Sistem дав можливість учням навчитись працювати в команді над створенням загальних проєктів. Використовувався на уроках ЯДС, образотворчого мистецтва. Дуже припав до душі вихователю ГПД, де учні виготовляли казкові замки, школу своєї мрії, найвищу вежу, вази для квітів, роботів тощо.

Протягом трьох років класні керівники початкової ланки намагалися налагоджувати діяльність з батьками на засадах партнерства. Для них були проведені тренінги «Як допомогти дитині з домашнім завданням?», «Дитина та Інтернет», інтерактивні вправи: «Саджаємо сад», «Лист у майбутнє», «Чарівна квітка» тощо. Класні керівники постійно співпрацюють з батьками, мають групи у Вайбері,  систематично надають відповіді на запитання.

Кожний класний керівник має сайт і сторінку у Фейсбуці, де постійно висвітлює діяльність класу протягом навчального року.

Питання оновлення освітнього середовища було розглянуто на нараді при заступнику п. 3 «Про оновлене освітнє середовище» (протокол №2 від 15.10.2018 року). А також на педрадах:

- «Про реалізацію Концепції «Нова українська школа» (протокол № 1 від 30.08.2019 року), де зазначено, що одним із завдань НУШ є відірвати вчителя від дошки, а учнів від парт. Партнерство між учителями і батьками є невід’ємною частиною сучасного освітнього процесу.

- «Про формування безпечного освітнього середовища в закладі освіти І ступеня» (протокол №1 від 31.08.2020 року), де зазначено про розробку Кодексу безпечного освітнього середовища та затверджено план заходів щодо впровадження КБОС.

- «Про проведення внутрішнього аудиту щодо безпечності освітнього середовища методом SWOT-аналізу» (протокол № 2 від 27.10.2020 року), де розглянуті сильні і слабкі сторони нашого закладу, а також зроблений аналіз анкет щодо створення безпечного освітнього середовища.

Сильні і слабкі сторони освітнього середовища закладу також розглядались на методичному об’єднанні вчителів початкової ланки (протокол № 2 від 28.10.2020 року).

З метою моніторингу якості освітньої діяльності закладу була створена група, яка здійснила оцінку освітнього середовища за критеріями:

1) забезпечення комфортних і безпечних умов навчання та праці;

2) створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації;

3) формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору.

У тестуванні брали участь вчителі та учні (через карантинні обмеження батьки не могли надати відповіді на деякі питання анкети). Результати тестування:

СИЛЬНІ СТОРОНИ

Вимога 1

-Є місця для  відпочинку дитини (бібліотека, куточки в початкових класах).

-У закладі приміщення (туалети, їдальня, облаштування коридорів, навчальних кабінетів тощо) адаптовані до використання всіма учасниками освітнього процесу.

-Облаштування приміщень не створює загрози для травмування учнів та  працівників, територія закладу огороджена.

-Кількість здобувачів освіти не перевищує проєктну потужність приміщення закладу.

-Усі навчальні приміщення використовуються в освітньому процесі.

Вимога 2

-Педагогічні працівники пройшли навчання з курсу «Безпечна та дружня до дитини школа».

-Забезпечується змістовне наповнення та вчасне оновлення інформаційних ресурсів закладу  (інформаційні стенди, сайт закладу, сторінка у Фейсбуці).

-Проводяться інформаційні заходи для батьків щодо пропусків занять.

-Розроблені правила поведінки для всіх учасників освітнього процесу.

-Педагогічні працівники та керівництво закладу освіти здійснюють заходи із запобігання порушення правил поведінки.

Вимога 3

-Учасники освітнього процесу дотримуються вимог щодо охорони праці,  безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил поведінки.

-Здобувачі освіти знають шляхи евакуації (наліпки в коридорах, шляхи виходу з приміщення).

-Можливість вільного та зручного переміщення в навчальному кабінеті та користування меблями.

СЛАБКІ СТОРОНИ​

Вимога 1

-Для реалізації освітньої програми закладу потребує оновлення інвентар для уроків фізкультури.

 

Вимога 2

-Спостерігаються випадки образливої поведінки між учнями, прояви фізичного або   психологічного насильства.

Вимога 3

-Навчальні приміщення, санітарні вузли для здобувачів освіти початкової школи доступні для користування здобувачами освіти інших вікових груп.

-Відсутність пандусу.

- Відсутність перил на сходах.

-Слабка робота психологічної служби з учнями, батьками, учителями.

 

 Висновки.

Для подальшого впровадження Концепції Нової української школи та оновлення освітнього середовища ми плануємо:

1. Придбати проєктор для дошки Indboard в кабінет 1-А класу.

2. Придбати інвентар для уроків фізичної культури.

3. Закупити одномісні парти для нового 1 класу.

4. Створити осередки та облаштувати кабінет для нового 1 класу.

5. Узгодити діяльність шкільного психолога із запитами батьків та учителів.

6. Продовжити моніторинг створення безпечного освітнього середовища і залучити до опитування батьків.

bottom of page